O projekcie

Jak dotąd już dwukrotnie Laboratorium Wiary - młodzieżowa część Ruchu Rodzin Nazaretańskich Diecezji Płockiej, oraz Teatr Trzeciego organizują ewangelizacyjny projekt pod nazwą ŚWIADOMOŚĆ. 

Zaczynamy od 5-dniowych rekolekcji, połączonych z warsztatami teatralnymi i ewangelizacyjnymi. W tym czasie będziemy się przygotowujemy się do wyjazdu w Polskę. W ciągu ostatnich 2 lat odwiedziliśmy takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Częstochowa, Olsztyn, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Poznań i Płock, gdzie Teatr wystawiał przygotowaną podczas warsztatów etiudę. Wydarzeniu towarzyszyła grupa ewangelizatorów. Można ich było poznać po charakterystycznych niebieskich koszulkach i ogromnych uśmiechach na twarzach.

"Co to znaczy ewangelizować? Świadczyć z radością i prostotą o tym, kim jesteśmy i w co wierzymy." 
(Papież Franciszek na Twiterze)

Cel jest jeden: głosić Jezusa Chrystusa ludziom XXI wieku. Dzisiejsze społeczeństwo żyje w biegu, wciąż brakuje czasu, są korki, autobusy jeżdżą jak chcą, telefon się zawiesza, a budzik znów zadzwonił za późno. Chcemy wejść w tę rzeczywistość, zatrzymać na moment pęd życia, poruszyć, zwrócić uwagę na Coś Więcej, obudzić ŚWIADOMOŚĆ.

Na myśl może przyjść pytanie: "Po co to wszystko? Przecież jest cała masa eventów, potrzebny jest kolejny?" Papież Franciszek wzywa młodych do wychodzenia z Dobrą Nowiną na ulice, do robienia rabanu. A my jesteśmy młodzi i chcemy ten raban robić, tak jak umiemy najlepiej - gestem, słowem, obecnością. Mówić o Bogu bez patosu, autentycznie. Pokazać, że radość jest nie tylko przywilejem, ale i obowiązkiem Katolika.

Ekipa Świadomości składa się z księży oraz świeckich, których przepełnia młodzieńczy zapał, entuzjazm i chęć głoszenia Ewangelii. Większość z nich to studenci i licealiści. Organizację projektu oddaje się w ręce dziesięciu spośród tych młodych ludzi, tak aby było to dzieło wspólne, a zarazem rozwijające dla wszystkich. Każdy z nas jest inny, ale każdemu nie brak chęci do pracy i pomysłów. Nad wszystkim czuwa jednak ktoś o wiele bardziej odpowiedzialny i spontaniczny zarazem; ktoś bez którego projekt byłby niemożliwy; ktoś kto nami, swoimi nieporadnymi narzędziami, potrafi czynić wielkie rzeczy - Duch Święty z dyskretną, ale istotną pomocą Matki Bożej.  

 W roku 2016 projekt Świadomość nie odbędzie się, ze względu na zaangażowanie jego uczestników w Światowe Dni Młodzieży, ale za rok wracamy do działania!